Polskie Towarzystwo Ekonomiczne Oddział w Białymstoku

PFE

Zaproszenie na XXVII Podlaskie Forum Ekonomistów

zaproszenie XXVII PFE

Sprawozdanie z XXVI Podlaskiego Forum Ekonomistów

21 listopada  2024 roku na Wydziale Ekonomii i Finansów UwB odbyło się XXVI Podlaskie Forum Ekonomistów pod hasłem „Wartości w życiu społeczno-gospodarczym”. W wydarzeniu wzięło udział ponad 70 uczestników, w tym członkowie Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego Oddział w Białymstoku, studenci UwB i zaproszeni goście.  Forum zostało zorganizowane we współpracy z Wydziałem Ekonomii i Finansów Uniwersytetu w Białymstoku.

Moderatorem spotkania była Prezes PTE Odział w Białymstoku – dr hab. Ewa Gruszewska, prof. UwB, która otworzyła forum witając prelegentów oraz wszystkich zabranych gości, wyjaśniła ideę tych spotkań oraz przedstawiła jego porządek.

W pierwszej kolejności odbyło się wręczenie honorowych odznak Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. Na wniosek Zarządu Oddziału PTE w Białymstoku z dnia 16.11.2023 r. do Zarządu Krajowego PTE Złotą Odznakę Honorową za wkład pracy i zaangażowanie w realizację celów i zadań Towarzystwa otrzymali: prof. dr hab. Robert W. Ciborowski oraz dr Adam E. Szczepanowski, prof. WANS. Srebrną odznakę honorową za działalność na rzecz PTE otrzymała dr Anna Protasiewicz, UwB. Odznaki wręczyli Wiceprezes PTE – prof. Łukasz Hardt oraz Prezes Zarządu PTE Oddział w Białymstoku – dr hab. Ewa Gruszewska, prof. UwB. 

W trakcie Forum wręczono również nagrody w VII konkursie im. prof. Adama Sadowskiego na najlepszą pracę dyplomową i magisterską z zakresu dyscyplin: ekonomia i finanse oraz nauki o zarządzaniu i jakości, dotyczącym prac napisanych i obronionych w roku 2023 i 2024 roku w obszarze „Zarządzanie i finanse wobec wyzwań współczesnej gospodarki". I nagrodę wśród prac dyplomowych przyznano Panu Pawłowi E. Kiernozek za pracę pod tytułem „Wartości i oczekiwania etyczne pokolenia Z w kontekście stosowania sztucznej inteligencji w środowisku pracy". Promotorką pracy była Pani dr Anna Wasiluk z Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej. I nagrodę wśród prac magisterskich przyznano Pani Aleksandrze Turczuk za pracę pod tytułem „Ocena działalności inwestycyjnej przedsiębiorstw z wykorzystaniem metod analizy wielokryterialnej".  Promotorką pracy była Pani dr Anna Bagieńska z Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej. Laureatkom konkursu nagrodę w imieniu PTE Oddział w Białymstoku wręczyli: dr Dariusz Perło – Przewodniczący Kapituły Konkursu oraz Pani Prezes Oddziału dr hab. Ewa Gruszewska, prof. UwB. Dr Dariusz Perło podkreślił, iż mimo wysokiego i dość wyrównanego poziomu prac konkursowych, nagrodzone prace zwyciężyły jednogłośnie. Pogratulował wygranym i zachęcał do dalszego rozwoju naukowego. Następnie Pani Prezes Oddziału poinformowała o ogłoszeniu kolejnej edycji konkursu. VIII Konkurs im. prof. Adama Sadowskiego na najlepszą pracę dyplomową i magisterską z zakresu dyscyplin: ekonomia i finanse oraz nauki o zarządzaniu i jakości, dotyczący prac napisanych i obronionych w roku 2024 i 2025 roku ogłoszony został pod hasłem „Gospodarka w czasach turbulencji – wyzwania i szanse dla współczesnych organizacji”.

Główną częścią Forum były referaty zaproszonych gości i dyskusja wokół tematu „Wartości w życiu społeczno-gospodarczym”. Wśród prelegentów Forum byli: prof. dr hab. Łukasz Hardt, Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, który przedstawił referat pt. „O niemożliwości ekonomii wolnej od sądów wartościujących” oraz prof. dr hab. Robert Ciborowski – Dziekan Wydziału Ekonomii i Finansów UwB, który przedstawił referat na temat: Ekonomia, mity i wiara”. Przedstawione referaty wskazywały zarówno na społeczne, religijne czy też etyczne aspekty gospodarowania zarówno w skali mikroekonomicznej, jak i makroekonomicznej. Uczestnicy forum mogli usłyszeć, że dążenie do "czystej" ekonomii opartej wyłącznie na danych i faktach jest nierealne, ponieważ ekonomia, jak każda nauka społeczna, nie może być wolna od wpływu społecznych, moralnych i politycznych preferencji. Z kolei każda analiza gospodarcza wiąże się z wyborem pewnych priorytetów i wartości. Zwrócono uwagę, iż różne teorie ekonomiczne są zbudowane na przekonaniach, które z kolei są akceptowane społecznie. Podjęte przez prelegentów tematy były niezwykle inspirujące, stanowiły doskonałą lekcję historii myśli ekonomicznej wzbogaconą o wiele wątków interdyscyplinarnych. Wygłoszone referaty stały się też przyczynkiem do zadawania pytań i zabierania głosu w dyskusji przez obecnych na sali gości. Tocząca się podczas forum dyskusja była bardzo ożywiona i inspirowała do wymiany poglądów na temat wartościowania w ekonomii oraz roli wartości w realnej gospodarce.

Na zakończenie XXVI Podlaskiego Forum Ekonomistów Pani Prezes zaprosiła obecnych do uczestnictwa w kolejnych wydarzeniach organizowanych przez Oddział np. na spotkanie „O ekonomii przy kawie” planowane na 12 grudnia oraz kolejne Podlaskie Fora Ekonomistów.

IMG 8774 IMG 8795 IMG 8812 IMG 8816 IMG 8825 IMG 8849 2 IMG 8875 IMG 8877 IMG 8901 IMG 8907 IMG 8944 IMG 8947 IMG 8954 IMG 9001

   

  

Zaproszenie XXVI Podlaskie Forum Ekonomistów nt. „Wartości w życiu społeczno-gospodarczym"

XXVI PFE Zaproszenie

Osoby zainteresowane uczestnictwem w Forum w formie zdalnej (MS Teams) proszone są o wysłanie zgłoszenia na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Tematyka PFE

Tematyka Podlaskich Forum Ekonomistów


I Podlaskie Forum Ekonomistów, WSE w Białymstoku, 26.03.2008 r. Temat: „Ekonomia wobec współczesnych problemów rozwoju”
- Prof. dr hab. Anna Chmielak "Interpretacja procesu rozwoju gospodarczego"
- Prof. dr hab. Janusz Gudowski "Ekonomia rozwoju jako próba przezwyciężenia społeczno-ekonomicznych barier"
- Prof. dr hab. Henryk Wnorowski "Rozwój gospodarczy – sukcesy i porażki"

II Podlaskie Forum Ekonomistów, WSFiZ w Białymstoku, 27.10.2008 r. Temat: „Niskie podatki – fakty, mity, iluzje”
- Prof. dr hab. Tadeusz Kierczyński,
- Prof. dr hab. Robert Ciborowski - Dziekan Wydziału Ekonomicznego UwB
- Lech Jerzy Pilecki – Prezes Podlaskiego Klubu Biznesu
- Dr inż.Wojciech Winogrodzki – Prezes Podlaskiego Związku Pracodawców

III Podlaskie Forum Ekonomistów, UwB, Wydział Ekonomii i Zarządzania UwB, 20.03.2009 r. Temat: ”Współczesny wymiar kryzysu – teoria i praktyka”
- Prof. dr hab. Robert Ciborowski "Uwarunkowania kryzysu finansowego 2008..."
- Prof. dr hab. Jan Dziewulski "III RP wobec kryzysu- czyli między koniecznością a niemożnością"
- Dr Munir Al-Kaber "Kryzys mieszkaniowych kredytów hipotecznych – przyczyny i skutki"
- Dr Wojciech Tarasiuk "Kryzys finansowy – co na to polskie banki?"

IV Podlaskie Forum Ekonomistów, PB, Wydział Zarządzania, 20.11.2009 r. Temat: „Ekonomia zrównoważonego rozwoju”
- Dr Grzegorz Dobrzański – Politechnika Białostocka, Wydział Zarządzania
- Prof. dr hab. Bazyli Poskrobko – Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Białymstoku
- Prof. dr hab. Andrzej Wasiak – Politechnika Białostocka, Wydział Zarządzania

V Podlaskie Forum Ekonomistów, WSE w Białymstoku, 16.12.2010 r. Temat: „Innowacje szansą na rozwój przedsiębiorczości”
- Prof. dr hab. Robert Ciborowski – Dziekan Wydziału Ekonomii i Zarządzania UwB
- Nina Perret – Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości
- Andrzej Parafiniuk – Prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego
- Daniel Górski – Dyrektor Departamentu Zarządzania RPO WP w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku

VI Podlaskie Forum Ekonomistów, WSFiZ w Białymstoku, 24.11.2011 r. Temat: „Jaka polityka gospodarcza na czas kryzysu?"
- Prof. dr. hab. Henryk Wnorowski „Kredyty hipoteczne a geneza kryzysu 2008 roku”
- Prof. dr. hab. Robert Ciborowski „Austriacka teoria cyklu koniunkturalnego a obecny kryzys finansowy”

VII Podlaskie Forum Ekonomistów, UwB, Wydział Ekonomii i Zarządzania, 22.03.2012 r. Temat: „Funkcjonowanie podmiotów gospodarczych w warunkach kryzysu”
- prof. dr. hab. Kazimierz Meredyk (UwB) „Mechanizm cyklu koniunkturalnego”
- Artur Lipko (Główny Doradcy Zarządu Polskiego Klubu Biznesu S.A. im. Kazimierza Wielkiego) "Zwiększamy wydajność przedsiębiorstw"
- Marek Siergiej (Prezes Zarządu Promotech sp. z o.o.) "Zarządzanie zmianą w obliczu kryzysu ekonomicznego w latach 2009-2010"

VIII Podlaskie Forum Ekonomistów, PB w Białymstoku, Wydział Zarządzania, 04.04.2013 r. Temat: „Współpraca nauki i biznesu jako czynnik konkurencyjności podmiotów gospodarczych”
- prof. zw. dr hab. inż. Joanicjusz Nazarko (Wydział Zarządzania Politechniki Białostockiej) "Szansa na sukces czy „ciemność widzę” – rozwój innowacyjności mazowieckich przedsiębiorstw"
- dr hab. inż. Joanna Ejdys, prof. nzw. (Wydział Zarządzania Politechniki Białostockiej) "Doskonalenie procesów kształcenia i badań naukowych na Wydziale Zarządzania Politechniki Białostockiej, w kontekście relacji z otoczeniem"
- dr Andrzej Daniluk (Katedra Organizacji i Zarządzania Wydział Zarządzania Politechniki Białostockiej) "Polityka klastrowa we wzmacnianiu współpracy nauki i biznesu"
- Maciej Sawicki (Specjalista ds. doradztwa i transferu technologii, Białostocki Park Naukowo-Technologiczny) "Musimy współpracować, żeby komercjalizować"

IX Podlaskie Forum Ekonomistów, WSE w Białymstoku, 10.04.2013 r. Temat: "Dokąd zmierza świat?"
Prof. dr hab. Grzegorz Kołodko

X Podlaskie Forum Ekonomistów, WSFiZ w Białymstoku, 06.12.2013 r. Temat: „Rozwój regionów peryferyjnych”
- prof. dr hab. Marek Degórski (Dyrektor Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN w Warszawie) "Uwarunkowania ekologiczne rozwoju regionów peryferyjnych"
- dr Dorota Perło (Wydział Ekonomii i Zarządzania UwB) "Aspekty ekonomiczne rozwoju regionów peryferyjnych"
-prof. dr hab. Renata Przygodzka (Wydział Ekonomii i Zarządzania UwB) "Sektor publiczny w rozwoju gospodarki regionów peryferyjnych"

XI Podlaskie Forum Ekonomistów, UwB, 07.04.2014 r. Temat: „Co z tym OFE?”
- Dr Alicja Gołębiowska – Wprowadzenie
- Prof. dr hab. Leokadia Oręziak "Co z tym OFE?"

XII Podlaskie Forum Ekonomistów, PB, 11.12.2014 r. Temat: „„Możliwości rozwoju ekonomicznego województwa podlaskiego w nowej perspektywie finansowej 2014-2020”
- dr Wioletta Czemiel-Grzybowska (Wydział Zarządzania PB) "Rola funduszy strukturalnych w rozwoju społeczno-gospodarczym"
- dr Urszula Widelska (Wydział Zarządzania Politechniki Białostockiej) "Uwarunkowania rozwoju przedsiębiorstw wybranych sektorów w województwie podlaskim – kontekst regionalny i pozaregionalny"
- dr Hubert Ostapowicz (Wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku) "Główne kierunki interwencji Europejskiego Funduszu Społecznego na regionalnym rynku pracy w okresie programowania 2014-2020"
- dr hab. Elżbieta Szymańska (Wydział Zarządzania Politechniki Białostockiej) "Zewnętrzne czynniki innowacyjności przedsiębiorstw usługowych"
- dr Adam Szczepanowski (Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Białymstoku) "Determinanty rozwoju województwa podlaskiego"
- dr Łukasz Nazarko (Wydział Zarządzania Politechniki Białostockiej) "Inteligentna specjalizacja - szansa czy zagrożenie dla województwa podlaskiego?"
- Prof. Andrzej M. Pawlak (wykładowca Uniwersytetów Stanford i Berkeley w Kalifornii) "Metoda innowacji niszowej wsparciem inteligentnych specjalizacji regionu"

XIII Podlaskie Forum Ekonomistów, WSFiZ w Białymstoku, 14.05.2015 r. Temat: „Małe i średnie przedsiębiorstwa w regionalnej i globalnej gospodarce”
- prof. dr hab. Renata Przygodzka (Wydział Ekonomii i Zarządzania UwB, Zastępca Prezydenta Miasta Białegostoku) „Dlaczego priorytet dla małych i średnich przedsiębiorstw w gospodarce regionu?”
- prof. dr inż. Andrzej M. Pawlak (wykładowca Uniwersytetu w Stanford i Berkeley w Kalifornii (USA)) „Zabezpieczenie małych i średnich przedsiębiorstw w globalnej gospodarce”

XIV Podlaskie Forum Ekonomistów, UwB, 16.11.2015 r. Temat: „System podatkowy w Polsce – perspektywy zmian”
- Dr Jarosław Neneman - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów
- Edward Kosakowski - Prezes Stowarzyszenia Księgowych Oddziału Okręgowego w Białymstoku

XV Podlaskie Forum Ekonomistów, PB, 15.06.2016 r. Temat: „Perspektywy rozwoju turystyki w województwie podlaskim – kontekst regionalny i międzynarodowy”
- dr Adam Szczepanowski (Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Białymstoku) „Dlaczego potencjał przyrodniczy i kulturowy nie przekłada się na rozwój turystyki w województwie podlaskim?”
- prof. dr hab. Barbara Roszkowska-Mądra (Katedra Nauk o Przedsiębiorstwie, Wydział Ekonomii i Zarządzania Uniwersytetu w Białymstoku) ,,Znaczenie turystyki wiejskiej w zrównoważonym rozwoju terenów peryferyjnych"
- Elżbieta Pytel, Magdalena Staniszewska (Wydział Ekonomii i Zarządzania Uniwersytetu w Białymstoku) ,,Perspektywy rozwoju agroturystyki w województwie podlaskim w świetle badań ankietowych"
- dr hab. Elżbieta Szymańska (Katedra Gospodarki Turystycznej, Wydział Zarządzania Politechniki Białostockiej) „Badanie innowacyjności turystyki zdrowotnej”
- dr Eugenia Panfiluk (Katedra Gospodarki Turystycznej, Wydział Zarządzania Politechniki Białostockiej) „Profil odwiedzającego województwo podlaskie w świetle badań”

XVI Podlaskie Forum Ekonomistów, UwB, 18.11.2016 r. Temat: „Rynek ziemi rolniczej - stan i perspektywy rozwoju”
- dr hab. prof. Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego Renata Marks-Bielska „Stan rynku ziemi rolniczej w Polsce”
- mgr Tomasz Bilmin „Praktyczne możliwości powiększania gospodarstw rolnych w świetle nowych regulacji”
- dr hab. Barbara Roszkowska-Mądra, prof. UwB, mgr Elżbieta Pytel „Gospodarowanie ziemią na rolniczych obszarach problemowych”
- dr Jarosław Mioduszewski (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski) „Specyfika rynku ziemi rolniczej w województwie warmińsko-mazurskim”

XVII Podlaskie Forum Ekonomistów, WSFiZ, 26.06.2017 r. Temat: „Innowacje a konwergencja gospodarcza”
- prof. dr hab. Robert Ciborowski (Rektor Uniwersytetu w Białymstoku) „Innowacje a konwergencja gospodarcza”
- Panel dyskusyjny: „Dobre praktyki i kierunki rozwoju innowacyjności w regionie” Marek Siergiej - prezes firmy Promotech Jarosław Antychowicz - Infinity Group Jacek Kłos - PLUM Adam Ławicki – Whitehill Tomasz Matwiejczuk – IQ5 Adam Walicki – Technotalenty

XVIII Podlaskie Forum Ekonomistów, UwB, 19.12.2017 r. Temat: „Podatki 2018 - zmiany tak, ale w jakim kierunku?"
- Paweł Gruza (Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów) - "Zmiany w systemie podatkowym" 
- Teresa Sołowińska (Dyrektor Biura Stowarzyszenia Księgowych Oddziału Okręgowego w Białymstoku) "Kierunki zmian w systemie podatkowym z punktu widzenia przedsiębiorców"

XIX Podlaskie Forum Ekonomistów, PB, 7.12.2018 r. Temat: „Finansowanie rolnictwa i obszarów wiejskich w województwie podlaskim w perspektywie finansowej 2014-2020”
- dr hab. Zofia Kołoszko-Chomentowska „Rozwój obszarów wiejskich i wsparcie finansowe”
- Pan Stefan Krajewski (Zarządu Województwa Podlaskiego) „Wykorzystanie środków unijnych na rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich w województwie podlaskim”
- Andrzej Pleszuk (dyrektor Departamentu Rolnictwa i Obszarów Rybackich)

XX Jubileuszowe Podlaskie Forum Ekonomistów, WSFiZ w Białymstoku, 20 marca 2019 r., Temat: „Ekonomia wobec współczesnych problemów rozwoju. Wyzwania na kolejną dekadę”
- prof. dr hab. Elżbieta Mączyńska - Prezes PTE: Przesilenie cywilizacyjne - globalne trendy w gospodarce
- prof. dr hab. Robert Ciborowski - Rektor UwB: Uwarunkowania konwergencji technologicznej w gospodarkach rozwijających się
- prof. dr hab. Stanisław Łobejko - SGH w Warszawie: Transformacja cyfrowa – nowe wezwania dla polskich przedsiębiorstw
- Jan Zadykowicz (Prezes firmy JAZON Sp. z o. o.): Współczesne problemy rozwoju z punktu widzenia przedsiębiorcy.

XXI Podlaskie Forum Ekonomistów, Wydział Ekonomii i Finansów UwB (hybrydowo), 26 marca 2020 r., Temat: „Instytucjonalne i strukturalne aspekty rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich”. Pamięci dr. hab. Adama Sadowskiego, prof. UwB
- prof. Katalin Takacs, prof. Istvan Takacs, Obuda University: „Rural life by the thought of the ‘de-growth’ theory
- dr hab. Krzysztof Krukowski, prof. UWM: „Czynniki sukcesu w zarządzaniu zmianami w organizacjach publicznych na przykładzie agencji wdrażającej politykę rolną
- prof. dr hab. Andrzej Piotr Wiatrak, Uniwersytet Warszawski, Zagadnienia rozwijania turystyki w strategiach rozwoju lokalnego
- prof. Wojciech Florkowski, University of Georgia: ASF i zmiany w produkcji wieprzowego żywca rzeźnego w Podlaskiem
- dr Iwona Szczepaniak, Dr Marek Wigier, IERiGŻ: Polski biznes rolno-spożywczy wczoraj i dzisiaj – czynniki sukcesu
- dr Adam Edward Szczepanowski, WSFiZ: Zmiany w sektorze rolno-żywnościowym w Polsce i polskich regionach po akcesji do Unii Europejskiej
- dr hab. Marian Woźniak, prof. PRz, Dr Małgorzata Lechwar, Uniwersytet Rzeszowski: Unia Europejska czynnikiem trwałości obszarów wiejskich województwa podkarpackiego
- dr Jarosław Mioduszewski, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski: Znaczenie dzierżawy w zagospodarowaniu gruntów rolnych Skarbu Państwa
- dr hab. Renata Przygodzka, prof. UwB: Przedsiębiorczość na obszarach wiejskich województwa podlaskiego – wczoraj i dziś

XXII Podlaskie Forum Ekonomistów, Wydział Inżynierii Zarządzania PB, 9 grudnia 2021 r., Temat: „Problemy mobilności na obszarach peryferyjnych”
- Andrzej Skiepko (Starosta Powiatu Hajnowskiego): Problem mobilności w planowaniu regionalnym
- Carsten Bayer (Lider projektu MARA BSR): Cele i zadania projektu MARA – Mobility and Accessibility in Rural Areas [Goals and Objectives of the MARA Project]
- dr Eugenia Panfiluk (Politechnika Białostocka): Problemy i innowacyjne rozwiązania w zakresie mobilności turystów na przykładzie Powiatu Hajnowskiego i projektu MARA

XXIII Podlaskie Forum Ekonomistów, WSFiZ w Białymstoku, 15 grudnia 2022 r., Temat: „Zielona gospodarka - co z tą energią?”
-
dr Artur Łuniewski- Geneza i istota Europejskiego Zielonego Ład
- dr hab. Renata Przygodzka, prof. UwB- Odnawialne źródła energii w gospodarstwach rolnych Polski Wschodniej

XXIV Podlaskie Forum Ekonomistów, Wydział Inżynierii Zarządzania PB i TNOiK, 21 czerwca 2023 r., Temat: „Społeczeństwo i Gospodarka 5.0”
- prof. dr hab. Robert W. Ciborowski (Rektor Uniwersytetu w Białymstoku): Współczesne megatrendy gospodarcze
- dr hab. inż. Arkadiusz Jurczuk (członek Zarzadu TNOiK, ekspert TNOiK): Wyzwania dygitalizacji przemysłu 5.0;
- Sebastian Rynkiewicz (Prezes Zarządu Centrum Promocji Innowacji i Rozwoju, Koordynator Klastra Obróbki Metali): Sieci współpracy na potrzeby przemysłu 5.0

Sprawozdanie z XXIV Podlaskiego Forum Ekonomistów (PTE i TNOiK)

W dniu 21 czerwca 2023 r. na Wydziale Inżynierii Zarządzania Politechniki Białostockiej odbyło się Forum Gospodarcze na temat: „Społeczeństwo i Gospodarka 5.0”. Było to uroczyste forum, które po raz pierwszy zorganizowano pod egidą białostockich oddziałow dwóch organizacji: Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego oraz Towarzystwa Naukowego Organizacji i Kierownictwa. Spotkanie, które odbyło się w ramach XXIV Forum PTE O/Białystok, wpisało się w uroczyste obchody 30-lecia Wydziału Inżynierii Zarządzania PB. Poruszane zagadnienia, w formie wystąpień i dyskusji, dotyczyły niezwykle aktualnych wyzwań gospodarki związanych z piątą rewolucją przemysłową.

Spotkanie otworzyła dr hab. Elżbieta Szymańska, prof. PB, która w imieniu organizatorów reprezentujących wszystkie trzy instytucje, przywitała Gości i przedstawiła plan Forum. Następnie pani Dziekan Wydziału Inżynierii Zarządzania - dr hab. inż. Katarzyna Halicka, prof. PB omówiła pokrótce wagę spotkania i kwestię uroczystych obchodów 30-lecia Wydziału. Historię Oddziału PTE, obejmującą prawie 60 lat oraz najbliższe plany działania organizacji przedstawiła prezeska białostockiego oddziału PTE – dr hab. Ewa Gruszewska, prof. UwB. Głos zabrała również prezeska TNOiK O/Białystok - dr Anna Wasiluk. Pierwszy spośród trzech prelegentów prof. dr hab. Robert Ciborowski - Rektor Uniwersytetu w Białymstoku, wystąpił z niezmiernie interesującym, kontrowersyjnym i szeroko dyskutowanym wystąpieniem pt. „Współczesne megatrendy gospodarcze”. Dyskusję podjął prof. dr hab. inż. Leszek Kurtyka - Prezes Głównego Zarządu TNOiK. Kolejny prelegent, dr hab. inż. Arkadiusz Jurczuk – Członek Zarządu Głównego TNOiK, przedstawił wyzwania przemysłu 5.0. Natomiast ostatni z prelegentów – pan Sebastian Rynkiewicz, Prezes Zarządu Centrum Promocji Innowacji i Rozwoju oraz Koordynator Klastra Obróbki Metali, zaprezentował kwestie związane z problemami współpracy na potrzeby przemysłu 5.0. Po każdym z wystąpień toczyła się gorąca dyskusja, w której wzięli udział między innymi: prof. dr hab. inż. Joanna Ejdys, dr hab. inż. Robert Kucęba, prof. PCz, dr Adam Szczepanowski, prof. WANS. Podsumowania Forum dokonał prof. dr hab. inż. Leszek Kiełtyka. Moderatorem spotkania była dr hab. Elżbieta Szymańska, prof. PB, pełniąca funkcje wiceprezeski oddziałów obu organizacji.

Pierwsze wspólne Forum Gospodarcze dwóch organizacji – Towarzystwa Naukowego Organizacji i Kierownictwa oraz Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, we wspaniałej oprawie uroczystych obchodów 30-lecia Wydziału Inżynierii Zarządzania, wniosło ważny głos do dyskusji o współczesnych problemach gospodarczych, zaś uczestnicy uznali, że zaproponowana formuła współpracy powinna być kontynuowana.

 

Dziekan WIZ K.H. na Forum TNOIK i PTE min  Prezentacja REkotra UwB prof. R.C. TNOIK PTE min 

Pytanie S.S. PTE min  Wesołe zdjęcie publiczności z p.Rektorem TNOIK PTE min

Podkategorie

  • Tematyka PFE

    Tematyka Podlaskich Forum Ekonomistów


    I Podlaskie Forum Ekonomistów, WSE w Białymstoku, 26.03.2008 r. Temat: „Ekonomia wobec współczesnych problemów rozwoju”

    - Prof. dr hab. Anna Chmielak "Interpretacja procesu rozwoju gospodarczego"
    - Prof. dr hab. Janusz Gudowski "Ekonomia rozwoju jako próba przezwyciężenia społeczno-ekonomicznych barier"
    - Prof. dr hab. Henryk Wnorowski "Rozwój gospodarczy – sukcesy i porażki"

    II Podlaskie Forum Ekonomistów, WSFiZ w Białymstoku, 27.10.2008 r. Temat: „Niskie podatki – fakty, mity, iluzje”
    - Prof. dr hab. Tadeusz Kierczyński,
    - Prof. dr hab. Robert Ciborowski - Dziekan Wydziału Ekonomicznego UwB
    - Lech Jerzy Pilecki – Prezes Podlaskiego Klubu Biznesu
    - Dr inż.Wojciech Winogrodzki – Prezes Podlaskiego Związku Pracodawców

    III Podlaskie Forum Ekonomistów, UwB, Wydział Ekonomii i Zarządzania UwB, 20.03.2009 r. Temat: ”Współczesny wymiar kryzysu – teoria i praktyka”
    - Prof. dr hab. Robert Ciborowski "Uwarunkowania kryzysu finansowego 2008..."
    - Prof. dr hab. Jan Dziewulski "III RP wobec kryzysu- czyli między koniecznością a niemożnością"
    - Dr Munir Al-Kaber "Kryzys mieszkaniowych kredytów hipotecznych – przyczyny i skutki"
    - Dr Wojciech Tarasiuk "Kryzys finansowy – co na to polskie banki?"

    IV Podlaskie Forum Ekonomistów, PB, Wydział Zarządzania, 20.11.2009 r. Temat: „Ekonomia zrównoważonego rozwoju”
    - Dr Grzegorz Dobrzański – Politechnika Białostocka, Wydział Zarządzania
    - Prof. dr hab. Bazyli Poskrobko – Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Białymstoku
    - Prof. dr hab. Andrzej Wasiak – Politechnika Białostocka, Wydział Zarządzania

    V Podlaskie Forum Ekonomistów, WSE w Białymstoku, 16.12.2010 r. Temat: „Innowacje szansą na rozwój przedsiębiorczości”
    - Prof. dr hab. Robert Ciborowski – Dziekan Wydziału Ekonomii i Zarządzania UwB
    - Nina Perret – Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości
    - Andrzej Parafiniuk – Prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego
    - Daniel Górski – Dyrektor Departamentu Zarządzania RPO WP w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku

    VI Podlaskie Forum Ekonomistów, WSFiZ w Białymstoku, 24.11.2011 r. Temat: „Jaka polityka gospodarcza na czas kryzysu?"
    - Prof. dr. hab. Henryk Wnorowski „Kredyty hipoteczne a geneza kryzysu 2008 roku”
    - Prof. dr. hab. Robert Ciborowski „Austriacka teoria cyklu koniunkturalnego a obecny kryzys finansowy”

    VII Podlaskie Forum Ekonomistów, UwB, Wydział Ekonomii i Zarządzania, 22.03.2012 r. Temat: „Funkcjonowanie podmiotów gospodarczych w warunkach kryzysu”
    - prof. dr. hab. Kazimierz Meredyk (UwB) „Mechanizm cyklu koniunkturalnego”
    - Artur Lipko (Główny Doradcy Zarządu Polskiego Klubu Biznesu S.A. im. Kazimierza Wielkiego) "Zwiększamy wydajność przedsiębiorstw"
    - Marek Siergiej (Prezes Zarządu Promotech sp. z o.o.) "Zarządzanie zmianą w obliczu kryzysu ekonomicznego w latach 2009-2010"

    VIII Podlaskie Forum Ekonomistów, PB w Białymstoku, Wydział Zarządzania, 04.04.2013 r. Temat: „Współpraca nauki i biznesu jako czynnik konkurencyjności podmiotów gospodarczych”
    - prof. zw. dr hab. inż. Joanicjusz Nazarko (Wydział Zarządzania Politechniki Białostockiej) "Szansa na sukces czy „ciemność widzę” – rozwój innowacyjności mazowieckich przedsiębiorstw"
    - dr hab. inż. Joanna Ejdys, prof. nzw. (Wydział Zarządzania Politechniki Białostockiej) "Doskonalenie procesów kształcenia i badań naukowych na Wydziale Zarządzania Politechniki Białostockiej, w kontekście relacji z otoczeniem"
    - dr Andrzej Daniluk (Katedra Organizacji i Zarządzania Wydział Zarządzania Politechniki Białostockiej) "Polityka klastrowa we wzmacnianiu współpracy nauki i biznesu"
    - Maciej Sawicki (Specjalista ds. doradztwa i transferu technologii, Białostocki Park Naukowo-Technologiczny) "Musimy współpracować, żeby komercjalizować"

    IX Podlaskie Forum Ekonomistów, WSE w Białymstoku, 10.04.2013 r. Temat: "Dokąd zmierza świat?"
    Prof. dr hab. Grzegorz Kołodko

    X Podlaskie Forum Ekonomistów, WSFiZ w Białymstoku, 06.12.2013 r. Temat: „Rozwój regionów peryferyjnych”
    - prof. dr hab. Marek Degórski (Dyrektor Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN w Warszawie) "Uwarunkowania ekologiczne rozwoju regionów peryferyjnych"
    - dr Dorota Perło (Wydział Ekonomii i Zarządzania UwB) "Aspekty ekonomiczne rozwoju regionów peryferyjnych"
    -prof. dr hab. Renata Przygodzka (Wydział Ekonomii i Zarządzania UwB) "Sektor publiczny w rozwoju gospodarki regionów peryferyjnych"

    XI Podlaskie Forum Ekonomistów, UwB, 07.04.2014 r. Temat: „Co z tym OFE?”
    - Dr Alicja Gołębiowska – Wprowadzenie
    - Prof. dr hab. Leokadia Oręziak "Co z tym OFE?"

    XII Podlaskie Forum Ekonomistów, PB, 11.12.2014 r. Temat: „„Możliwości rozwoju ekonomicznego województwa podlaskiego w nowej perspektywie finansowej 2014-2020”
    - dr Wioletta Czemiel-Grzybowska (Wydział Zarządzania PB) "Rola funduszy strukturalnych w rozwoju społeczno-gospodarczym"
    - dr Urszula Widelska (Wydział Zarządzania Politechniki Białostockiej) "Uwarunkowania rozwoju przedsiębiorstw wybranych sektorów w województwie podlaskim – kontekst regionalny i pozaregionalny"
    - dr Hubert Ostapowicz (Wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku) "Główne kierunki interwencji Europejskiego Funduszu Społecznego na regionalnym rynku pracy w okresie programowania 2014-2020"
    - dr hab. Elżbieta Szymańska (Wydział Zarządzania Politechniki Białostockiej) "Zewnętrzne czynniki innowacyjności przedsiębiorstw usługowych"
    - dr Adam Szczepanowski (Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Białymstoku) "Determinanty rozwoju województwa podlaskiego"
    - dr Łukasz Nazarko (Wydział Zarządzania Politechniki Białostockiej) "Inteligentna specjalizacja - szansa czy zagrożenie dla województwa podlaskiego?"
    - Prof. Andrzej M. Pawlak (wykładowca Uniwersytetów Stanford i Berkeley w Kalifornii) "Metoda innowacji niszowej wsparciem inteligentnych specjalizacji regionu"

    XIII Podlaskie Forum Ekonomistów, WSFiZ w Białymstoku, 14.05.2015 r. Temat: „Małe i średnie przedsiębiorstwa w regionalnej i globalnej gospodarce”
    - prof. dr hab. Renata Przygodzka (Wydział Ekonomii i Zarządzania UwB, Zastępca Prezydenta Miasta Białegostoku) „Dlaczego priorytet dla małych i średnich przedsiębiorstw w gospodarce regionu?”
    - prof. dr inż. Andrzej M. Pawlak (wykładowca Uniwersytetu w Stanford i Berkeley w Kalifornii (USA)) „Zabezpieczenie małych i średnich przedsiębiorstw w globalnej gospodarce”

    XIV Podlaskie Forum Ekonomistów, UwB, 16.11.2015 r. Temat: „System podatkowy w Polsce – perspektywy zmian”
    - Dr Jarosław Neneman - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów
    - Edward Kosakowski - Prezes Stowarzyszenia Księgowych Oddziału Okręgowego w Białymstoku

    XV Podlaskie Forum Ekonomistów, PB, 15.06.2016 r. Temat: „Perspektywy rozwoju turystyki w województwie podlaskim – kontekst regionalny i międzynarodowy”
    - dr Adam Szczepanowski (Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Białymstoku) „Dlaczego potencjał przyrodniczy i kulturowy nie przekłada się na rozwój turystyki w województwie podlaskim?”
    - prof. dr hab. Barbara Roszkowska-Mądra (Katedra Nauk o Przedsiębiorstwie, Wydział Ekonomii i Zarządzania Uniwersytetu w Białymstoku) ,,Znaczenie turystyki wiejskiej w zrównoważonym rozwoju terenów peryferyjnych"
    - Elżbieta Pytel, Magdalena Staniszewska (Wydział Ekonomii i Zarządzania Uniwersytetu w Białymstoku) ,,Perspektywy rozwoju agroturystyki w województwie podlaskim w świetle badań ankietowych"
    - dr hab. Elżbieta Szymańska (Katedra Gospodarki Turystycznej, Wydział Zarządzania Politechniki Białostockiej) „Badanie innowacyjności turystyki zdrowotnej”
    - dr Eugenia Panfiluk (Katedra Gospodarki Turystycznej, Wydział Zarządzania Politechniki Białostockiej) „Profil odwiedzającego województwo podlaskie w świetle badań”

    XVI Podlaskie Forum Ekonomistów, UwB, 18.11.2016 r. Temat: „Rynek ziemi rolniczej - stan i perspektywy rozwoju”
    - dr hab. prof. Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego Renata Marks-Bielska „Stan rynku ziemi rolniczej w Polsce”
    - mgr Tomasz Bilmin „Praktyczne możliwości powiększania gospodarstw rolnych w świetle nowych regulacji”
    - dr hab. Barbara Roszkowska-Mądra, prof. UwB, mgr Elżbieta Pytel „Gospodarowanie ziemią na rolniczych obszarach problemowych”
    - dr Jarosław Mioduszewski (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski) „Specyfika rynku ziemi rolniczej w województwie warmińsko-mazurskim”

    XVII Podlaskie Forum Ekonomistów, WSFiZ, 26.06.2017 r. Temat: „Innowacje a konwergencja gospodarcza”
    - prof. dr hab. Robert Ciborowski (Rektor Uniwersytetu w Białymstoku) „Innowacje a konwergencja gospodarcza”
    - Panel dyskusyjny: „Dobre praktyki i kierunki rozwoju innowacyjności w regionie” Marek Siergiej - prezes firmy Promotech Jarosław Antychowicz - Infinity Group Jacek Kłos - PLUM Adam Ławicki – Whitehill Tomasz Matwiejczuk – IQ5 Adam Walicki – Technotalenty

    XVIII Podlaskie Forum Ekonomistów, UwB, 19.12.2017 r. Temat: „Podatki 2018 - zmiany tak, ale w jakim kierunku?"
    - Paweł Gruza (Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów) - "Zmiany w systemie podatkowym" 
    - Teresa Sołowińska (Dyrektor Biura Stowarzyszenia Księgowych Oddziału Okręgowego w Białymstoku) "Kierunki zmian w systemie podatkowym z punktu widzenia przedsiębiorców"

    XIX Podlaskie Forum Ekonomistów, PB, 7.12.2018 r. Temat: „Finansowanie rolnictwa i obszarów wiejskich w województwie podlaskim w perspektywie finansowej 2014-2020”
    - dr hab. Zofia Kołoszko-Chomentowska „Rozwój obszarów wiejskich i wsparcie finansowe”
    - Pan Stefan Krajewski (Zarządu Województwa Podlaskiego) „Wykorzystanie środków unijnych na rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich w województwie podlaskim”
    - Andrzej Pleszuk (dyrektor Departamentu Rolnictwa i Obszarów Rybackich)

    XX Jubileuszowe Podlaskie Forum Ekonomistów, WSFiZ w Białymstoku, 20 marca 2019 r., Temat: „Ekonomia wobec współczesnych problemów rozwoju. Wyzwania na kolejną dekadę”
    - prof. dr hab. Elżbieta Mączyńska - Prezes PTE: Przesilenie cywilizacyjne - globalne trendy w gospodarce
    - prof. dr hab. Robert Ciborowski - Rektor UwB: Uwarunkowania konwergencji technologicznej w gospodarkach rozwijających się
    - prof. dr hab. Stanisław Łobejko - SGH w Warszawie: Transformacja cyfrowa – nowe wezwania dla polskich przedsiębiorstw
    - Jan Zadykowicz (Prezes firmy JAZON Sp. z o. o.): Współczesne problemy rozwoju z punktu widzenia przedsiębiorcy.

    XXI Podlaskie Forum Ekonomistów, Wydział Ekonomii i Finansów UwB (hybrydowo), 26 marca 2020 r., Temat: „Instytucjonalne i strukturalne aspekty rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich”. Pamięci dr. hab. Adama Sadowskiego, prof. UwB
    - prof. Katalin Takacs, prof. Istvan Takacs, Obuda University: „Rural life by the thought of the ‘de-growth’ theory
    - dr hab. Krzysztof Krukowski, prof. UWM: „Czynniki sukcesu w zarządzaniu zmianami w organizacjach publicznych na przykładzie agencji wdrażającej politykę rolną
    - prof. dr hab. Andrzej Piotr Wiatrak, Uniwersytet Warszawski, Zagadnienia rozwijania turystyki w strategiach rozwoju lokalnego
    - prof. Wojciech Florkowski, University of Georgia: ASF i zmiany w produkcji wieprzowego żywca rzeźnego w Podlaskiem
    - dr Iwona Szczepaniak, Dr Marek Wigier, IERiGŻ: Polski biznes rolno-spożywczy wczoraj i dzisiaj – czynniki sukcesu
    - dr Adam Edward Szczepanowski, WSFiZ: Zmiany w sektorze rolno-żywnościowym w Polsce i polskich regionach po akcesji do Unii Europejskiej
    - dr hab. Marian Woźniak, prof. PRz, Dr Małgorzata Lechwar, Uniwersytet Rzeszowski: Unia Europejska czynnikiem trwałości obszarów wiejskich województwa podkarpackiego
    - dr Jarosław Mioduszewski, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski: Znaczenie dzierżawy w zagospodarowaniu gruntów rolnych Skarbu Państwa
    - dr hab. Renata Przygodzka, prof. UwB: Przedsiębiorczość na obszarach wiejskich województwa podlaskiego – wczoraj i dziś

    XXII Podlaskie Forum Ekonomistów, Wydział Inżynierii Zarządzania PB, 9 grudnia 2021 r., Temat: „Problemy mobilności na obszarach peryferyjnych”
    - Andrzej Skiepko (Starosta Powiatu Hajnowskiego): Problem mobilności w planowaniu regionalnym
    - Carsten Bayer (Lider projektu MARA BSR): Cele i zadania projektu MARA – Mobility and Accessibility in Rural Areas [Goals and Objectives of the MARA Project]
    - dr Eugenia Panfiluk (Politechnika Białostocka): Problemy i innowacyjne rozwiązania w zakresie mobilności turystów na przykładzie Powiatu Hajnowskiego i projektu MARA

    XXIII Podlaskie Forum Ekonomistów, WSFiZ w Białymstoku, 15 grudnia 2022 r., Temat: „Zielona gospodarka - co z tą energią?”
    -
    dr Artur Łuniewski- Geneza i istota Europejskiego Zielonego Ład
    - dr hab. Renata Przygodzka, prof. UwB- Odnawialne źródła energii w gospodarstwach rolnych Polski Wschodniej

    XXIV Podlaskie Forum Ekonomistów, Wydział Inżynierii Zarządzania PB i TNOiK, 21 czerwca 2023 r., Temat: „Społeczeństwo i Gospodarka 5.0”
    - prof. dr hab. Robert W. Ciborowski (Rektor Uniwersytetu w Białymstoku): Współczesne megatrendy gospodarcze
    - dr hab. inż. Arkadiusz Jurczuk (członek Zarzadu TNOiK, ekspert TNOiK): Wyzwania dygitalizacji przemysłu 5.0;
    - Sebastian Rynkiewicz (Prezes Zarządu Centrum Promocji Innowacji i Rozwoju, Koordynator Klastra Obróbki Metali): Sieci współpracy na potrzeby przemysłu 5.0

    Liczba artykułów:
    1

Polskie Towarzystwo Ekonomiczne Oddział w Białymstoku
15-062 Białystok; ul. Warszawska 63
Nr konta: BGŻ 07 2030 0045 1110 0000 0273 9550
KRS: 0000120932; NIP: 542-021-16-40; REGON: 050041626
pte@uwb.edu.pl

Deklaracja dostępności cyfrowej

Regulamin strony internetowej

escort ataköy avrupa yakası escort esenyurt escort halkalı escort