Procedura wydawnicza
- Drukuj ,
Procedura wydawnicza i zasady recenzowania publikacji
Procedura wydawnicza składa się z kilku etapów.
1. Pierwszym etapem współpracy jest zgłoszenie monografii naukowej lub podręcznika akademickiego do wydania. Autor, autorzy lub redaktor naukowy składają wniosek wraz z uzasadnieniem do Komitetu Wydawniczego PTE osobiście lub drogą elektroniczną (adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).
2. Publikacje naukowe zgłoszone do Wydawnictwa PTE podlegają dwustopniowej procedurze recenzji. Każdy nadesłany tekst podlega wstępnej ocenie merytorycznej i technicznej dokonywanej przez Komitet Wydawniczy. Na tym etapie artykuł jest kwalifikowany do etapu oceny zewnętrznej lub zostaje odrzucony.
3. Po uzyskaniu akceptacji Komitetu Wydawniczego wyznaczany jest recenzent i tekst jest przekazywany do recenzji.
Tytuł wprowadzany jest do planu wydawniczego i następują kolejne etapy procedury wydawniczej:
- podpisanie umowy wydawniczej,
- skierowanie utworu do recenzji naukowej,
- rezerwacja numeru ISBN, będącego w puli Wydawnictwa, dla wnioskującego autora.
4. Wszystkie publikacje naukowe poddawane są procedurze recenzji naukowej. Szczegółowe zasady recenzowania publikacji naukowych znajdują się tutaj (dodać link/odnośnik – formularz recenzji). Procedura recenzowania tekstów naukowych jest zgodna z zaleceniami Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, opisanymi w broszurze „Dobre praktyki w procedurach recenzyjnych w nauce” z 2011 roku.
- Wyboru recenzenta dokonuje Wydawnictwo.
- Utwór może być recenzowany przez jednego lub kilku niezależnych recenzentów spoza jednostki naukowej afiliowanej przez autora publikacji.
- Wybór recenzentów odbywa się na kilka sposobów: przeszukanie baz bibliograficznych, przeszukanie baz bibliometrycznych lub wykorzystanie Systemu Wspomagania Wyboru Recenzentów (https://recenzenci.opi.org.pl/sssr-web/site/home).
- Utwory recenzowane są anonimowo – autorzy i recenzenci nie znają swoich tożsamości (tzw. double-blind review proces), w pozostałych przypadkach recenzent podpisuje deklarację o niewystępowaniu konfliktu interesów.
- Recenzji dokonuje pracownik naukowy posiadający niezbędną wiedzę, doświadczenie i wykształcenie do oceny danego tekstu, reprezentujący odpowiednią dyscyplinę naukową.
- Recenzent sporządza recenzję na podstawie umowy zawartej z wydawnictwem.
- Recenzja ma formę pisemną i powinna być wykonana na formularzu recenzji obowiązującym w Wydawnictwie.
- Recenzja zawiera ocenę zasadności opublikowania utworu, określa trafność podjętej problematyki oraz jej oryginalność, wskazuje zauważone przez recenzenta błędy i nieprawidłowości merytoryczne w treści utworu oraz zawiera propozycje zmian w utworze.
- Recenzja zawiera opinię o wydaniu utworu bez poprawek bądź z wymaganymi poprawkami, a autor zobowiązany jest do ich wprowadzenia lub o odrzuceniu pracy autora. Recenzent może wnioskować o ponownie przesłanie pracy po naniesieniu poprawek przez autora.
- Na podstawie recenzji Wydawnictwo podejmuje decyzję o zakwalifikowaniu utworu do druku. Kryteria zakwalifikowania lub odrzucenia publikacji są dostępne w formularzu recenzji. Decyzja Komitetu Wydawniczego jest ostateczna.
Wydawnictwo informuje Autora o wynikach recenzji i dalszych procedurach wydawniczych. Wydawnictwo publikuje teksty, które uzyskały pozytywną/e recenzję/e. Informacja o nazwiskach recenzentów jest uwidoczniona w każdej opublikowanej monografii naukowej.
Pozytywna recenzja wydawnicza jest warunkiem przyjęcia publikacji naukowej do wydania i rozpoczęcia prac redakcyjnych, w skład których wchodzą:
- opracowanie redakcyjne,
- profesjonalny skład i łamanie,
- korekta językowa,
- korekta techniczna,
- projekt okładki,
- druk.
Autor lub wskazany przez niego podmiot pokrywa całkowite koszty związane z recenzją, profesjonalnym składem i łamaniem tekstu, korektą językową i techniczną, projektem okładki, drukiem i dystrybucją wydawanych publikacji.
Na podstawie umowy Wydawnictwo dokonuje płatności za recenzje, profesjonalny skład i łamanie tekstu, korektę językową i techniczną, projekt okładki oraz druk. Wydawnictwo nie płaci honorarium autorskiego.
Przekazane przez autorów teksty są publikowane na podstawie umów wydawniczych, regulujących zakres obowiązków wydawnictwa i autorów oraz wszelkie sprawy prawne.